Kako da Znam Da Li Mi Neko Špijunira Viber?
Viber je danas jedan od najpopularnijih kanala za komuniciranje u online svetu. Kako je aplikacija besplatna i dostupna na svim smart telefonima, koristi se za poslovnu komunikaciju isto koliko i za privatne konverzacije. Pomoću Vibera korisnici mogu da šalju slike i video snimke, pa je tako popularan kod svih starosnih kategorija, od dece do odraslih.
Obzirom da na Viber aplikaciji ostaje pismeni trag svih poruka, ako vas je nekad i interesovalo i pitali ste se: „Kako da znam da li mi neko špijunira Viber?“, -treba da znate da postoje aplikacije koje su u mogućnosti to da urade.
Aplikacija za Špijuniranje Viber Korisnika
Suština aplikacije za špijuniranje jeste da ta osoba ne zna da je neko špijunira. Što znači, pored aktuelnih poruka i poziva, osoba ima i uvid u istoriju poruka koje se nalaze na Viberu.
Specijalizovani „spy“ program za Viber omogućava, kao što smo i rekli, čitanje svih poslatih i primljenih poruka sa tačnim vremenom i datumom kada su one poslate i primljene. Pored toga, poznat je i broj druge strane koji se nalazi u konverzaciji.
Kao i za poruke, tako važi i za pozive. Jasan je pregled svih obavljenih poziva, vreme i datum kada su se odvijali. Takođe, moguće je videti sve slike i video snimke koji su razmenjeni u prepisci.
Na korak praćenja i uvid u prepiske i razgovore koje se odvijaju putem ove mreže, najčešće se odlučuju roditelji koji žele da znaju šta njihova deca rade i sa kim komuniciraju. Tako roditelji žele da izbegnu da se njihova deca pronađu u opasnim situacijama. Što znači, namera „Viber špijuna“ nije da nekome naudi niti da se koristi u svrhe koje se protive zakonima.
Kako da se Zaštitite od Špijuniranja na Viberu
Vaša privatnost kao korisniku društvenih aplikacija treba da vam bude na prvom mestu. Zbog toga se i sam Viber pobrinuo da se njegovi korisnici osećaju sigurnosti koristeći pogodnosti koje im aplikacija pruža. Pomoću različitih opcija su se potrudili da svi lični podaci ostanu bezbedni, a svi razgovori i pozivi privatni.
Navešćemo vam nekoliko saveta šta možete da uradite kako biste bili bezbedni dok koristite ovu popularnu aplikaciju i kako proveriti da li vam neko prati Viber.
Opcija „End-to-end encrypction“
Ova opcija vam omogućava da samo vi imate uvid u vaše poruke i pozive. Vašem Viber nalogu ne može niko pristupiti osim vas. Na nekim aplikacijama ovu opciju je potrebna svakodnevna dozvola, dok je na Viberu ona automatska.
Istražite „Podešavanja privatnosti“
Vaša je odluka koje informacije o vama želite da budu javne i dostupne vašim kontaktima. Podešavanje vam daje tu mogućnost da donesete sopstveni izbor u vezi svoje privatnosti. Jedna od stvari koja je zanimljiva jeste da postoje i skrivena ćaskanja u koje možete da uđete samo kada unesete četvorocifreni broj, odnosno PIN šifru koju ste sami osmislili.
Čuvanje ličnih podataka
Viber nikada ne zahteva lične podatke u ćaskanju. Da biste bili sigurni da nije u pitanju jedna od prevara, zvanične poruke od strane Vibera stižu samo sa verifikovanom oznakom. Isto tako, Viber nikada neće zahtevati od vas bilo kakve podatke o kreditnoj kartici ili kod za autentifikaciju koji je potrebno da samo vi znate.
Poruke koje nestaju
Viber ima opciju da napišete poruke koje nestanu nakon nekog vremena. Za takve poruke vi podešavate vreme njihove vidljivosti, gde istekom tog vremena, poruka nestaje i njen pismeni trag ne postoji. Takve poruke kada nestanu više ne možete da vidite ni vi, kao ni osoba kojoj je poruka namenjena. Što znači kada jednom nestanu, nestale su zauvek. Ovo možete da uradite za svaku poruku koju želite i kada mislite da ima potrebe za tim.
Istina je da, koliko god postoji načina da neko špijunira i proveri Viber poruka, postoje i načini kako svaki korisnik može da se zaštiti u ovakvim situacijama. Ipak, razlikuju se namere zašto bi neko i poželeo da špijunira vaše prepiske. Ukoliko je razlog tome kada roditelji brine o bezbednosti svoje dece, onda je potpuno opravdan. Međutim, nikako ne bi trebalo da dolazi do zloupotrebe i narušavanje privatnosti drugih kada za time nema potrebe. Svi korisnici mreža treba da čuvaju svoje lične podatke i da poštuju svoju kao i tuđu privatnost.